Canlı Destek
Yardımamı İhtiyacınız Var ?
Satış Temsilcileri
Yardımamı İhtiyacınız Var?
Satış Temsilcilerimizden Birini Seçebilirsiniz
Bilge ALKOÇLAR
Müşteri İşleri
Online

HERGÜN KULLANDIĞIMIZ İÇECEKLERİN KALORİLERİ

 • HERGÜN KULLANDIĞIMIZ İÇECEKLERİN KALORİLERİ

  HERGÜN KULLANDIĞIMIZ İÇECEKLERİN KALORİLERİ

  23 February 2021 0 Yorum

    İçecekler kulağa çok masum gelseler de aslında içerisinde birçok katkı maddesi bulunduğundan (tatlandırıcı, glikoz gibi) bir miktar kalori içermektedirler. Çoğu içeceği aşırı miktarda tüketmediğiniz taktirde kalorilerin etkisini çok hissetmezsiniz. Ancak bazı içecekler vardır ki; bunları günlük bir rutin içerisinde tükettiğiniz taktirde, kalori açısından bazı olumsuzluklarını görebilirsiniz. Aşağıda bazı içeceklerin kalori durumlarına değineceğiz:


  ·         Çay: Çay ülkemizde en sık tüketilen, en yaygın olan içeceklerin başında gelmektedir. Günde 3 bardak şekersiz çay içmenin kalorisi 3 civarındadır. Ancak günlük tüketilen fincan sayısı ve buna bağlı olarak da kullanılan şeker miktarı arttıkça bu kalori miktarı da artacaktır. Bunlara ek olarak çok çay tüketen biriyseniz, çok fazla koyu içmemenizi tavsiye ederiz. Çok koyu olan çaylar özellikle belirli bir yaştan sonra çarpıntıya sebep olabilmektedir.

  ·         Sade Kahve: Çay tiryakileri kadar kahve tiryakileri de vardır. Eğer çaya ek olarak bir de çay tüketilecek ise kesinlikle aşırıya kaçılmamalıdır. Vücuda alınan kafein miktarı arttıkça kalp rahatsızlıklarına yakalanma riski de artar. Günde 1 fincan (100 ml) sade kahve içmenin kalorisi 5 civarındadır.

  ·         Türk Kahvesi: Eğer spor yapıyorsanız Türk kahvenizi sporunuzdan yarım saat kadar önce içmenizi tavsiye ederiz. Çünkü Türk kahvesi iyi bir kalori yakıcıdır. 1 fincan Türk kahvesinin kalorisi ise 1 civarındadır.

  ·         Mocha: Kalorisi en yüksek olan kahve çeşididir diyebiliriz. Orta boy bir fincan Mocha içmenin kalorisi 250-300 civarındadır. Bu kadar yüksek olmasının en temel sebebi ise şüphesiz ki kremadır. Bu nedenle eğer uygulamakta olduğunuz bir diyet varsa aşırıya kaçmamanız önerilir.

  ·         Enerji İçeceği: Spor yapanların en çok tercih ettiği içeceklerden biri de enerji içecekleridir. Enerji içeceklerinin hemen hemen hepsinde şeker vardır, bu da doğal olarak kalori demektir. 100 ml bir enerji içeceğinde ortalama 50 kalori bulunmaktadır.

  ·         Meyveli Soda: Sade sodanın kalorisi yoktur ancak meyveli soda bu kadar masum değildir. 150 ml bir meyveli sodada ortalama olarak 50 kalori bulunmaktadır. Çok sık tüketilmesi karın bölgesindeki yağlanmalara sebep olabilir. Bu sebeple diyetlerde dikkat edilmelidir.

Tags : içecek, kalori, çay, zayıflama, soda, kahve

Yorum Ekleyin