Canlı Destek
Yardımamı İhtiyacınız Var ?
Satış Temsilcileri
Yardımamı İhtiyacınız Var?
Satış Temsilcilerimizden Birini Seçebilirsiniz
Bilge ALKOÇLAR
Müşteri İşleri
Online

BİTKİSEL ÇAYLARININ NASIL FAYDALARI VARDIR?

 • BİTKİSEL ÇAYLARININ NASIL FAYDALARI VARDIR?

  BİTKİSEL ÇAYLARININ NASIL FAYDALARI VARDIR?

  23 February 2021 0 Yorum

    Bitkisel çayların günümüzdeki yeri gitgide artıyor. Stresi azaltıcı, rahatlatıcı, sindirim sistemini düzenleyici olarak bilinen bitki çayları aynı zamanda yağ yakımını da kolaylaştırarak diyet listelerinde kendine yer buluyor. Sağlık açısından birçok yararı olan bitki çaylarını her gün tüketmek, uzmanlar tarafından da tavsiye ediliyor.

   

   

  ·         Yeşil Çay: Ülkemizde çok sık tüketilen siyah çayın harmanlanmamış halidir. Zayıflatıcı ve toksin atıcı özellikleri sayesinde Uzak Doğu ve Avrupa ülkelerince tüketimi çok artmıştır. Öyle ki bu yeşil çayların bisküvileri, tabletleri dahi çıkmıştır. Yeşil çaylar birçok bilimsel araştırmaya konu olmuş ve kanseri önleyici etkisi ispatlanmıştır. Ancak günde 3-4 fincandan fazla tüketilmesi pek tavsiye edilmemektedir. Günde 2-3 fincan yeşil çay içen bireylerin aylık kilo kaybının arttığı da gözlemlenmiştir.

   

  ·         Ihlamur: Belki de ülkemizde bitki çayları arasında en sevilen, en çok tüketilen çaydır. Kışın üst solunum yolu enfeksiyonu, grip ve nezle için tüketilmesi tavsiye edilmektedir. İdrar söktürücü özelliği ile bilinir. Yemeklerden önce 1 fincan içmek iştahı azaltacaktır. Diyet listelerinde mutlaka yer almalıdır.

   

  ·         Adaçayı: İster haşlanarak ister demlenerek, ne şekilde arzu edilirse tüketilebilir. Ancak haşlanarak içilecekse çok fazla kaynatılmamalıdır. Kadınların erkeklere oranla daha fazla tüketmesi uygundur. Uykuyu kaçırıcı özelliği vardır bu sebeple gece geç saatlerde tüketilmesi tavsiye edilmez. Solum yolu enfeksiyonlarında adaçayı ile gargara yapılması oldukça faydalı olacaktır çünkü mikrop öldürücü özelliği vardır.

   

  ·         Melisa Çayı: Dünya genelinde çok yaygın bir biçimde tüketilir. Uyku getirici, rahatlatıcı bir özelliği vardır. Stresli, sinirli ve gergin hallerde içilmesi tavsiye edilir. Çarpıntıya iyi gelir. Ayrıca idrar söktürücü bir özelliği de vardır.

   

  ·         Nane Çayı: Diyet listelerinde yer alması gereken bitki çaylarından bir tanesidir. Mide bulantılarına ve sindirim sistemine oldukça yararlıdır. Sinir sistemi ve kalp rahatsızlıkları için faydaları olduğu bilinmektedir.

   

  ·         Karanfil Çayı: Ağrı kesici bir özelliği vardır. Özellikle baş ve eklem ağrılarında içildiğinde etkisini kısa süre içerisinde göstermektedir. Aşırıya kaçılmamasında fayda vardır çünkü tansiyonu yükseltebilir. Çay olarak tüketilmesi pek tercih edilmez, ılık bir suyun içerisine birkaç tane karanfil atılarak içilebilir. 

Tags : bitkisel, çay, faydalar, zayıflama, bitki

Yorum Ekleyin