Canlı Destek
Yardımamı İhtiyacınız Var ?
Satış Temsilcileri
Yardımamı İhtiyacınız Var?
Satış Temsilcilerimizden Birini Seçebilirsiniz
Bilge ALKOÇLAR
Müşteri İşleri
Online

GÜNLÜK KALORİ İHTİYACINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

 • GÜNLÜK KALORİ İHTİYACINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

  GÜNLÜK KALORİ İHTİYACINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

  22 February 2021 0 Yorum

  Günlük alınacak kalori miktarı birçok kişinin üzerinde düşündüğü bir konudur. Sadece kilo verme amacında olan kişiler değil aynı zamanda kilosunu sabit tutmak hatta kilo almak isteyen kişiler de kalori hesaplamaları yapmalardır. Çünkü kilo durumunu etkileyen ana faktör kalori hesaplamasıdır. Fakat herkesin günlük alması gereken kalori miktarı farklılık göstermektedir. Bunu da etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Günlük kalori ihtiyacını etkileyen faktörler şöyle sıralanabilir;

  -Cinsiyet: Bir erkeğin alması gerektiği kaloriyle bir kadının alması gerektiği kalori farklı olacaktır. Bu sebeple günlük kalori ihtiyacı hesaplanırken cinsiyet faktörü oldukça önemlidir. Kadınlar erkeklere göre daha az kalori almalıdır.

  -Yaş: Cinsiyet aynı olsa dahi yaştan dolayı kişilerin alması gereken kalori farklı olacaktır. 12 yaşındaki bir çocukla 70 yaşındaki bir adamın alması gerektiği kalori ihtiyacı farklı olacaktır.

  -Çalışma Biçimi: Belki de kişinin alması gerektiği kalori miktarını en çok etkileyen faktörler arasında çalışma biçimi bulunmaktadır. Bazı insanlar işleri gereği haftanın beş günü masa başında bir işte çalışıp spora vakit bulamazken bazı kişiler de günlük sporlarını aksatmadan yapar. Bu da kalori ihtiyacını doğal olarak etkiler.

  -Boy ve Kilo: Kişinin fiziksel durumu da kalori ihtiyacını etkileyen temel bir ögedir.

  -Amaç: Amaca göre de kişinin alacağı kalori miktarı değişecektir. Bir kişi kilo vermek istiyorsa doğal olarak daha az kalori almalıdır aksi durumda kişi kilo almak istiyorsa kalori miktarını artırmalıdır.

   

  Kişinin günlük alacağı kalori miktarını öğrenmesi durumunda beslenmesine daha özenli gösterecektir. Günlük yediği yiyeceklerin kalorilerine bakarak bu zamana kadar günlük ihtiyacından daha fazla kalori alıp almadığını anlayacak bu sayede de kendisine göre bir plan oluşturmuş olacaktır. Kişiler günlük alması gerektikleri kalori miktarlarını öğrenip zayıflama yoluna gideceklerse spor yapmaları da tavsiye edilir. Spor kilo verme konusunda beslenmenin en iyi arkadaşıdır. Bu sayede kişi sağlıklı bir şekilde kilo vermiş olacaktır. Aynı zamanda spor yaparak bir enerji tükettiği için doğal olarak da kalori yakar. Bundan dolayı spor yapan kişiler gün içerisinde daha fazla kalori alma şansına sahip olmaktadırlar.

Tags : günlük, kalori, ihtiyacı, faktör, yaşam, sağlık, kilo

Yorum Ekleyin